Ankara
Ankara çevresinde eski çağlara ait çok sayıda höyük ve düz yerleşim yeri bulunmaktadır. Eski çağlardan beri üst üste gelen kent kalıntılarının oluşturduğu, genellikle düzlük alanda kurulan höyükler...
Ankara
Kocaeli (İzmit)
Dünya'nın önemli yollarının kavşak noktası durumunda olan İzmit ve civarında tarih öncesi çağlardan yaklaşık olarak M.O. 3000'den itibaren insanların yaşamakta olduğu yapılan...
Kocaeli (İzmit)
Adana
Adana’da her uygarlık kendi kültür çeşitliliğini bir sonrakine aktararak bir kültür mozayiği oluşturmuştur. Hititler, Romalılar, Araplar, Selçuklular,...
Adana
Yozgat
Bölge topraklarına tarih boyunca Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları hükmetmiş en son olarak da Osmanlılar ve ardından Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetine girmiştir.
Yozgat
Sivas
Çevredeki höyüklerde yapılan araştırmalarda bu döneme ait buluntular ele geçmiştir. Yazılı kaynaklar da İ.Ö. 2000 yılına kadar gitmektedir.
Sivas
Niğde
Müthiş bir doğal zenginliği yansıtan Aladağlar da trekking için en güzel rotalardan biri.
Niğde
Nevşehir
Antik dönemlerde Nyssa ve Soandos olarak adlandırılan yerleşmeye Türkler Muşkara adını vermişlerdir.
Nevşehir
Kırşehir
Kent yetiştirdiği güllerle de ün salmış, her yer gül bahçeleriyle ve bülbüllerle doluymuş. Zamanla ne gül kalmış yörede ne bülbül, Gülşehri kırlaşmış; adı da Kırşehir’e dönüşmüş.
Kırşehir
Konya
Yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük toprak arazisine sahip olan Konya, ovası ile gerçekten de Türkiye´nin doğal tahil silosu.
Konya
Kayseri
Asur Ticaret Kolonileri çağında bir ticaret merkezi olan kent, günümüzde de eskiden gelen şeker, dokuma ve uçak fabrikalarıyla ve yeni filizlenen tekstil ve diğer ürünleri ile canlı ticaret yaşamını...
Kayseri
Karaman
Karamanoğulları, Anadolu Türkmen Beyliklerinin en mühimi, en büyüğü, en kudretlisi ve en devamlısıdır. Karaman Türkmen Beyliği, 1250 yıllarından 1487'ye kadar takriben 237 yıl sürmüştür.
Karaman
Kars
Kars İli Kültürel yönünden köklü temellere dayanmaktadır. M.Ö. 9000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi üzerinde bir çok uygarlıkları hüküm sürmüştür. Bunların izleri günümüze kadar gelmektedir.
Kars
Erzurum
Erzurum'un bilinen ilk adı Doğu Roma (Bizans) İmparatoru II.Theodosios' a (408-450) izafe edilen Theodosiopolis' ti, şimdiki Erzurum' un yerinde kurulmuştu.
Erzurum
Erzincan
Erzincan’ın İlkçağ tarihi hakkında esaslı bilgiye henüz sahip değiliz.
Erzincan
Elazığ
Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla : Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet....
Elazığ
Bitlis
Süphan Dağı'nın eteklerinde yer alan kent; Nemrut Krater Gölü, Van Gölü, Nazik ve Arin gölleriyle, Ahlat'taki yemyeşil vadileri, Tatvan'daki geniş ovalarıyla mutlaka görülmeye değer.
Bitlis
Bingöl
Bingöl İli, özellikle doğa zenginliği ile yerli ve yabancı turistleri kendine çekebilecek potansiyele sahiptir.
Bingöl
Ağrı
Kutsal kitaplar ondan söz etmiş, kutsal sayılmış. Bir çok araştırmacı ya da meraklı Nuh’un Gemisi’ni yıllardır arayıp duruyor. Kimisi resimlerini bile çektiğini iddia etti. Bu resimler yayınlandı,...
Ağrı
Şırnak
Şırnak'ın Turizm Merkezlerinin başında Cudi Dağı gelir. Nuh Tufanı sonucu ,Nuh Gemisinin konduğu yerdir.
Şırnak
Şanlıurfa
Kentin "Peygamberler Şehri" olarak tanınması dini turizm açısından büyük önem taşımaktadır.
Şanlıurfa
Mardin
Mardin'e Diyarbakır'dan giden karayolunun tümü asfalt. Diyarbakır'dan çıkıp Mardin yoluna girdikten sonra yol boyunca size sol tarafta dağlık alanlar sağ tarafta ise ekili alanlar eşlik eder.
Mardin

St. Petersburg

Şimdi bir kent düşleyin. Önceleri yalnızca suyla, sonra bazıları toprakla birbirine bağlanmış kırk iki ada.
Ama bütün Petersburg; caddeleri, meydanları, köprüleri ve kıyılarıyla yekpare bir saray gibi. Dünyada böyle büyük başka saray yok.

Kuzeyin Venedik'i diye adlandırılan bu kente, yılın bütün mevsimlerinde gitmek güzeldir. Ama, eğer beyaz geceleri yaşamak istiyorsanız bu kente, yazın başlarında gitmelisiniz. Mayısın sonunda başlıyor temmuz ortalarına kadar devam ediyor "beyaz geceler".

Rusya'nın ikinci büyük kenti ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. Eskiden Petersburg veya Petrograd olarak anılan kente, 1924'te Lenin'in ölümünden sonra Leningrad adı verildi. SSCB'nin 1991'de parçalanma sürecine girmesiyle, yapılan halk oylamasında kentin adı Petersburg'a çevrildi. Yaklaşık 5 milyon kişinin yaşadığı şehrin yüzölçümü 1400 kilometrekare.

Kent, 1703'te Neva bataklığının üzerinde Çar Petro tarafından kuruldu. 42 ada ve 50'ye yakın kanal ve nehir kolu üzerine inşa edildi.

Saatler Türkiye'den bir saat ileride.

Gezilecek yerler
Kent merkezi
Kenti ikiye bölen Neva Nehri'nin güney kıyısı Petersburg'un merkezini oluşturuyor. Oktyabrski yakası olarak bilinen bu bölüm kentin zengin tarihi ve kültür mirasını barındırıyor. Büyük ve Küçük Neva kolları arasında kalan Vasilyevski Adası, yine bu ikili kolun çevreleldiği adaları kapsayan Viborg yakası kentin diğer bölgeleri. Şehirde 50'den fazla müze bulunuyor.

Tarihi bölüm
Kışlık Saray ile Dekabristov arasında; Saray Meydanı, Donanma Binası, bronzdan yapılmış Büyük Petro Heykeli, Aziz İsak Katedrali, Tarih Müzesi, Hermitaj Müzesi, mağaza ve kafelerin yer aldığı Nevsky Prospekt Caddesi, Kazan Kadetrali, sokak sanatçılarının bulunduğu Ostrovskogo Meydanı, Aleksandr Nevski Manastırı bulunuyor.

Donanma Binası
Çar Petro, Rus Donanması İsveç'i yenilgiye uğratıp, Baltık sahillerini geri alınca, zaferinin anısına bu devasa binayı yaptırmış. Klasik Rus İmparatorluğu mimari tarzını yansıtan bina 1806-1823 yılları arasında inşa edildi. Günümüzde denizcilik okulu olarak hizmet veriyor. Yapının altın kubbesi 2. Dünya Savaşı'nda Alman bombardıman uçaklarından korumak için siyaha boyanmış. Uzunluğu 500 metreyi bulan binanın önünde üç büyük bulvar (Gorokhovaya, Vosnesensky ve Nevsky) buluşur.

Hermitaj
Dünyanın en eski ve en zengin müzelerinden. Çariçe 2. Katerina'nın koleksiyonundaki sanat yapıtlarını koruması için 1764'te Kışlık Saray'ın bitişiğine inşa ettirildi. Batıdan doğuya Kışlık Saray, Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj ve Hermitaj Tiyatrosu ile beş binadan oluşan müzede 3 milyon eser sergileniyor. Burada dünyanın en ünlü ressamlarının (Vinci, Michelangelo gibi) tabloları ile birlikte Hint, Çin, Eski Mısır, Mezopotamya, Eski Yunan ve Roma sanatlarından da örnekler görebilirsiniz. 1057 oda ve 400 salondan oluşan Kışlık Saray da dahil Hermitaj'ın girişindeki dev heykeller heykeltaş Terebenev'in eseri. Müzenin tamamını bir günde gezmek imkansız. Bu nedenle bir plan edinip, önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Pazartesi hariç her gün 10.30-17.00 arası açık. Adres: 34 Dvortsovaya nab. Tel: 110 96 25 Metro: Nevski Prospekt

Rusya Devlet Müzesi
(Gosudarstvenny Russky Muzey): 1898'de Mikhaylovsy Sarayı'nda açıldı. Saray 1819-1829 yılları arasında Büyük Dük Mikhaylovsy için yaptırılmıştı. 400 binden fazla sergiye ev sahipliği yapan müzede Rusya'nın hemen hemen her yerinden 12 ile 16. yüzyıldan kalma ikonlar, portreler ve tablolar bulunuyor. Salı hariç her gün 10.00-17.00 arası açık.
Adres: 2 Inzhenernaya ul. Tel: 314 34 48
Metro: Gostinyy Dvor, Nevski Prospekt

Kazan Katedrali
(Kazansky Sobor): Karalya granitlerinden I. Aleksandr tarafından yaptırılan pembe sütunlu kilise sosyalist yönetim zamanında "Din ve Ateizm Tarihi Müzesi" olarak kullanıldı. Katedral 1801-1811 yılları arasında inşa edildi. Straganov Sarayı ise kazan Katedrali'nin hemen bitişiğinde bulunuyor. Saray 1752-1754 yılları arasında inşa ettirildi.

Aziz İsaak Katedrali
(St. Isaac's Catedral): Finlandiya'dan getirilen taşlarla inşa edilen katedralin yapımı 40 yıl sürdü (1818-1858). Yaklaşık 250 merdivenle tırmanılan kubbesinden kenti kuşbakışı seyredebilirsiniz. Ancak bunun için ayrıca bilet almanız gerekmiyor. Kubbe 100 kilogram saf altınla kaplı. Çarşamba hariç her gün 11.00-18.00 arası açık.

Adres: 1 Isaakievskaya pl. Tel: 315 97 32
Metro: Gostinnr Dvor, Nevskiy Prospekt

Yeniden Diriliş Katedrali
(Khram Voskresenia Khristova): Griboedova Kanalı üzerinde yer alan yapı 1887-1907 yılları arasında kuruldu. Yapımında Moskova Kızıl Meydan'daki St. Basil Katedrali örnek alındı.

Antartika ve Arktika Müzesi
Kuzey ve güney kutuplarına yapılan ekspedisyon ve çalışmalar sergileniyor. Kutupların doğasını tanıtan müze dünyada tek olma özelliğine sahip.

Adres: 24 Marata ul. Tel: 311 25 49
Metro: Mayakovskaya, Vladimirskaya

Nevski Bulvarı
Altı metre genişliğindeki bulvarın iki kıyısında barok ve neoklasik tarzda yapılar sıralanıyor. Yolun solunda Yeliseyev's Çarşısı 20. yüzyılın hemen başlarında yaptırılmış. Caddenin karşısında Gostiniydvar Çarşısı bulunuyor.

Dostoyevski Müzesi
Ünlü yazarın Karamazov Kardeşler'i yazdığı ve öldüğü daire müze haline dönüştürülmüş.
Adres: Kuznechny per 5. Tel: 311 40 31
Metro: Vladimirskaya, Dostoevskaya

Puşkin Müzesi
Bir düelloda 1837'de hayatını kaybeden, ünlü Rus yazarı Puşkin'in kaldığı son apartman dairesi müze olarak kullanılıyor. Salı hariç 11.00-17.00 arası açık.
Adres: 12 Moyki Reki nab. Tel: 314 00 06
Metro: Gostinyy Dvor, Nevskiy Prospekt

Köprüler
Petersburg kanallar, doğal boğazlar ve köprülerle süslü bir kent. Kentteki köprüler arasında; Aniçkov, Volodarskiy, Aleksandra Nevskogo, Troitsky, Dvortsovyy, Leytenanta Shmidta, Bol'sheokhtinskiy, Leytenanta Shmidta, Tuchkov, Sampsoniyevskiy, Grenaderskiy sayılabilir.

Aurora Kruvazörü
Ekim Devrimi'nin simgesi olan gemi Neva Irmağı'nda demirli. Pazartesi ve salı hariç her gün 10.30-16.45 arası açık.

Adres: 4 Birzhevaya pl. Tel: 328 25 01
Metro: Vasileostrovskaya

Aktiviteler
Mayıs eylül ayları arasında şehri ziyaret edenler mutlaka kanal gezintisine çıkmalı. Kış aylarında ise atlı kızaklarla gezinti turistler arasında rağbet görüyor.

Eğlence
Şehrin eğlence mekanlarının pek çoğu merkezde yer alıyor. İngilizce yayımlanan St. Petersburg Times'da kulüp ve barların listesini bulabilirsiniz. www.times.spb.ru

Jazz Club
Cuma ve cumartesi akşamları canlı caz performanslarını izleyebilirsiniz. Adres: Zagorodny ul. 27

Jimi Hendrix Blues Club
Her akşam canlı müzik çalınıyor. Adres: Liteiny pl. 33

İklim
Baltık Denizi'nin etkisiyle Moskova'ya oranla daha yumuşak bir iklime sahip. Temmuz ve ağustosta ortalama sıcaklık 20, ocak ve şubat aylarında ise -5 derece, Kuzey Kutup Dairesi'nin 7 derece güneyinde yer alan kentin kış ortasında gün ışığını gördüğü saat 5'i geçmezken, yaz aylarında bu süre 24 saate kadar çıkıyor. Bu yarı karanlık geceler "beyaz geceler" olarak anılıyor.

Nasıl gidilir
Aeroflot St. Petersburg'a perşembe ve pazartesi günleri direkt uçuyor.

İstanbul: 0 212 243 47 25
St. Petersburg: 812 327 38 73
Türk Hava Yolları'nın her gün direkt Moskova seferi var.

İstanbul: 0 212 663 63 63
Moskova: 0 95 292 16 67
Vunukova Air, Moskova'ya çarşamba ve pazar hariç her gün uçuyor.

İstanbul: 0 212 632 01 31
Moskova: 0 95 207 02 97
Havaalanından transfer: Uluslararası uçaklar şehir merkezine 17 kilometre mesafedeki Pulkova 2 havaalanına iniyor. 13 numaralı otobüs havalanı ile Moskova Metro istasyonu arasında çalışıyor.

Moskova-St. Petersburg: Moskova Petersburg arası 640 kilometre, yolculuk trenle yaklaşık 8 saat sürüyor. Bilet Leningradski Vogzal Garı'ndan turistler için ayrılmış gişeden alınıyor. Gidiş dönüş bilet 20 dolar.

Oteller
Haziran ile temmuz ayları arasında çoğu otel dolu oluyor. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Astoria: 39 Bolshaya Morskaya ul. Tel: 210 57 57
Grand Hotel Europe: 1/7 Mikhaylovslaya ul. Tel: 329 60 00
Otel Moskova: Alexandra Nevskogo 2, Metro: P.A Nevskogo. Tel: 355 14 14
Sovestkaya Hotel: 43/1 Lermontovskiy. Tel: 235 02 36
Neva Hotel: 17 Chaykovskogo. Tel: 278 05 04

Yiyecek-İçecek
Şehirde pahalı restoranların yanı sıra fast food ve mütevazı halk lokantaları da bulunuyor.

Saint Petersburg (12:00-02:00 arası açık): Geleneksel Rus yemeklerinin servis edildiği restoran şehrin en popüler mekanı. Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzük yapılan restoranda her akşam gösteri yapılıyor. 5 Griboedova Kanala nab. Tel: 314 49 47

Kalinka: Rus yemeklerinin ağırlıklı olduğu restoranda her akşam Rus şarkıları, balalayka dinleyebilirsiniz. Syezdovskaya Liniya. Tel: 213 37 18

Literaturnoye (Literary) Cafe: (12:00-00:00 arası açık) 18 Nevskiy pr. Tel: 312 71 37
Nevskiy: (12:00-00:00 arası açık) 71 Nevskiy pr. Tel: 311 30 93

Bookmark and Share
St. Petersburg
Şimdi bir kent düşleyin. Önceleri yalnızca suyla, sonra bazıları toprakla birbirine bağlanmış kırk iki ada.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Amsterdam

Amsterdam'ı gezmek için öncelikle kanal turu yapmalısınız. Kanal gezisi sırasında bu çılgın şehrin... Devamını Oku »

Bankok

Thai dilinde Bangkok, ‘Melekler Kenti’ demek. Bangkok’un duygularınıza saldırdığını algılıyor,... Devamını Oku »

Barcelona

Gençler gündoğumuna dek uzayan çılgın gece hayatına tav oluyorlar. Yaşı kemale ermişler, tarihin... Devamını Oku »

Budapeşte

Macaristan, Orta Avrupa'da kuzeyde Slovakya, doğuda Ukranya ve Romanya, batıda Avusturya ve... Devamını Oku »

Burma

Yangon 2,5-3 milyon nüfusuna rağmen motor gürültüsünden ve egzoz zehirlenmesinden uzak bir şehir. Devamını Oku »

Costa Rica

Yüzölçümü 50.900 km² olan bu Orta Amerika ülkesinde 3,5 milyon civarında insan yaşamaktadır. Devamını Oku »

Fas - Morocco

Renklerin ulkesi Fas, Afrika ulkesi olmasina ragmen cografi acidan Avrupaya yakin olmasi nedeniyle... Devamını Oku »

Havana

Küba'da başkent, 1607 yılında Santiago De Cuba'dan Havana'ya taşındı. Havana Küba'da en çok turist... Devamını Oku »

Johannesburg

Johannesburg, umutla uyandı yüzlerce yıllık uykusundan. "Siyah" bir sayfa... Devamını Oku »

Kahire

Zamanın anasıdır Kahire... Nil resimlerinde, gözlerinin dolduğunu görürsünüz. Albümde bir bölümü... Devamını Oku »

Karloy Vary

Çek Cumhuriyeti'nin kaplıcalarıyla ünlü kenti Karlovy Vary'ye, son dönemde... Devamını Oku »

Kırım

Karadeniz’ İn kuzeyinde yarımada şeklinde yer alan Kırım’ı güzelliğinden dolayı yüzyıllardır bu... Devamını Oku »

Kuzey Kıbrıs

Hayalinizde Bir denizin ortasında bir yer düşünün ve Tarih öncesi çağlara doğru bir yolculuğa çıkın. Devamını Oku »

Kuzey Kore

Kore Savaşı sonrası 1953'te, ülke ortadan ikiye bölünmüş. 38. paralelin üstü, bugün 22 milyon... Devamını Oku »

Londra

Dünyanın en ünlü kraliyetinin başkenti, dünya borsalarının en önemli merkezlerinden biri ve Avrupa... Devamını Oku »

Los Angeles

Los Angeles'da ilk yerleşmenin M.Ö 5000-6000 yılları arasında burada yaşayan Hindistanlılar... Devamını Oku »

Madrid

Dramın, acının, ihanetin, gözyaşının kent için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Eğlenceyle... Devamını Oku »

Meksika City

Meksika’nın tam ortasında, dünyanın en geniş kenti: Mexico City. Kozmopolit yapısı, tarihi, çok... Devamını Oku »

Miami

Onu yıllar önce Don Johnson'lı TV dizisi "Miami Vice"la tanıdık.  Amerika'nın... Devamını Oku »

Mısır

Afrika'nın kenarında, İskenderiye'nin açık avucuna akan Nil; ülkeyi kasıp kavuran, başladı mı 50... Devamını Oku »

Montreal

Alafranga ve evrensel Montreal Adalar üzerine kurulu bu kent, bu sorunun yanıtını sizin bulmanızı... Devamını Oku »

Moskova

Moskova meydanları, parkları, eserleri, gördükleri, yaşadıkları ve insanları ile. Ancak, bir şeyler... Devamını Oku »

Nairobi

Meryl Streep ve Robert Redford'un üstün performanslarıyla hafızalarda yer eden 7 Oscar... Devamını Oku »

Panama

Kaliforniya'daki tarihi altın arama çalışmalarına katılmak isteyen fırsatçılar Amerika'nın... Devamını Oku »

Paris

Sokakları, anıtları, Eyfel’i, müzeleri, sanatı, Sen Nehri, bir film şeridi gibi geçer gözünüzün... Devamını Oku »

Pekin

Pekin, çok iyi yansıtır bu durumu. Yasak Kent’in içinde Tao’yu, dışında asılı posterlerden... Devamını Oku »

Prag

Slavların 5. yüzyılda ve 6. yüzyılda Orta Avrupa topraklarına gelişi Çek tarihinin başlangıcı... Devamını Oku »

Roma

Kentin tarihi bundan en az 2,700 yıl öncesine dayanıyor. Devamını Oku »

Shanghay

Savaş sonrasında imzalanan Nanjing Antlaşması ile Çin, deniz ulaşımına çok elverişli Şanghay... Devamını Oku »

Sidney

Avustralya, güney yarımkürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Pasifik Okyanusları... Devamını Oku »

Sri Lanka

Ada devleti sri lanka,gezi,tarih,doğa,turizm Koskoca Hindistan'ın en uç güney noktasında, Asya'dan... Devamını Oku »

St. Petersburg

Şimdi bir kent düşleyin. Önceleri yalnızca suyla, sonra bazıları toprakla birbirine bağlanmış kırk... Devamını Oku »

Tokyo

Yaşayanları Tokyo’ya değil, Tokyo yaşayanlarına göz kulak olur. Bundandır işte, yaşayanların o... Devamını Oku »

Venedik

5. yüzyılda kurulmuş olan Venedik hem Roma'ya, hem de Floransa'ya kıyasla hayli genç bir kent.... Devamını Oku »

Viyana

20. Yüzyıl’ın başları... Sokaklarda yine Hydn, Mozart, Beethoven yankılanıyor. Devamını Oku »

Washington

National Air and Space Museum'da, Ay'dan getirilen bir taşa dokunmaktan, Lincoln Memorial' in... Devamını Oku »

Yunanistan

Cumhuriyetle başlayan sınırdaş komşumuzla aramızda denizle birlikte onun soğukluğu da hep yer almış. Devamını Oku »