St. Moritz Kayak Merkezi / İsviçre

St. Moritz'i bilenler 3 değişik yolla varırlar masal dünyalarına. Sis nedeniyle kapalı değilse ya Zürih'ten sonra küçük jetlerin indiği Samedan havaalanına çevirirler hedefi, ya da Zürih'ten 5 yıldızlı otellerin gönderdiği Rolls Royce limuzinlerine kurulurlar üzerinde LV yazan valizleriyle.
Bir bölümü zaten her sene kaldıkları otellerinin özel odalarındaki sandıklarda bırakmışlardır kürkleriyle, kayak eşyalarını. St. Moritz yolu bazen çığ nedeniyle kapalı veya çok kalabalık olur. İşte o zaman 4 saatlik yol en garantili vasıta trenle aşılır.

Sıkı kayakçıların dışındakiler için hayat geç başlar krallıkta. Çünkü geceler Badrutt's Palace'ın KING's Club'ı, Dracula, Heminghway's Bar veya Vivai diskoda sabah 4 sularında noktalanır.

Acar kayakçılar sabah 9 saatlerinde dar ve çok zor pistleriyle ünlü 2978 metredeki Diavolezza tepesinde alırlar soluğu. Keyif düşkünleri ise kahvaltılarını odalarında alıp, saat 11'de kendilerini istasyonlara götürecek olan dişli trenden uykulu gözlerle seyrederler muhteşem orman manzarasını. Hayat tatlıdır St. Moritz'de ve birçokları için kayak asla birincil amaç değildir. Trenden inenlerin iyi kayanları Corvatch tepesine çıkarken, çoğunluk kayak hocalarıyla birlikte 2488 metredeki Corviglia tepesine yönelirler aceleyle. Her seviyedeki kayakçı öğle yemeğinde tepe restoranlarında biraraya gelir. Daha kapıdayken çorba ve sıcak şarap ikramı yapan restoranlar dışında, "bilenlerin bildiği" Corviglia tepesindeki Mathis Corviglia ve El Paradiso restoranlarında saat 14.00 servisinde buluşmak olmazsa olmazlar arasındadır.

Geceleri, hele de Noel ve yılbaşı zamanı ışıklar yanınca ve eğer klasik müzik konserleri de varsa, cennetin dünyadaki yansıması gibi olur St. Moritz. Tuallerden fırlamışcasına güzel orman ve dağ manzarasının sessizliğine insan kahkahaları karışır. Otellerin lobilerinde akşam yemeği için hazırlanmış James Bond'lar ve Bond kızları gezinirler mücevher ışıltıları arasında vaşaklarını, çinçillalarını dalgalandıra dalgalandıra.

St. Moritz'i St. Moritz yapan özelliklerin başında onlarca spor aktivitesi gelir. Uluslararası Alpin kayak yarışması, snowboard yarışmaları, kayak maratonu, donmuş göl üzerinde köpek yarışları, buz üzerinde oynanan curling, polo yarışları, buzda kriket...

Yine de aktiviteler arasında sevilen birkaç tane vardır ki, asla ama asla kaçırılmaz St. Moritz'de. Biri, Bad'daki donmuş göl üzerinde 1907'den bu yana yapılan at yarışlarıdır. Gölün kenarına kurulmuş tahta tribünlerden yarış seyredilirken, bir taraftan da bahis oynanır. Sponsorlar tarafından pistin ilerisindeki büyük çadırda verilen White Turf at yarışları yemeği, St. Moritz'in elitlerini biraraya getirir. İkinci özel aktivite sadece St. Moritz'de yapılan erkeklere yönelik (Toboggan) Cresta Run yarışlarıdır. Bir kızağın üzerinde baş aşağı yapılan yarışın geçmişi 1887'de kurulan Cresta erkek kulübüne kadar uzanır. Cresta kulübü üyesi bir grup İngiliz'in St. Moritz'den Celerina'ya yaptıkları bir yarışın sonunda doğmuştur bu çılgın gelenek.

St. Moritz'e ilk defa gelenler için hayat kolaydır dağda. Kayak hocaları, çocuklar için Kids club, aktiviteler, bakıcılar bulunurken, tek problem tatil zamanlarında liftlerdeki kuyruklardır. Onlar günlerinin bir bölümünü kayarak, snowboard yaparak, atlı arabalarla orman yollarında dolaşarak, Mouttas Muragl'da yemek yerken gün batımını seyrederek ve Piz Nair tepesine çıkıp muhteşem manzaranın tadını çıkararak geçirirken, bazılarının St. Moritz'de bulunma sebebi tesadüf değildir. İşte o bazıları Christie's ve Sotheby's'in yılda bir kere dağda yaptıkları mücevher müzayedeleri için gelirler.

Bookmark and Share
Toplam 0 yorum, 0 cevap(Yorum yaz)

Alpbach Kayak Merkezi - Avusturya

Alpbach'ta kaymanın vazgeçilmez dayanılmazlığı... Dağ havasını sevenler, ancak kayak yapmak...Devamını Oku »

Breckenridge Kayak merkezi - ABD

Kentin deniz seviyesinden yüksekliği 2927 metre.
Kayak için en yüksek çıkış noktası 3962, en...Devamını Oku »

Courchevel Kayak Merkezi - Cenevre

Courchevel, 600 kilometrelik dünyanın en uzun ve en geniş pistleri, ufak, sıcak aile otelleri,...Devamını Oku »

Courmayeur Kayak Merkezi

Courmayeur'da kaymanın haşmeti Kayak, yürüyüş, temiz hava, bol gıda için ideal. Kayak pistlerinin...Devamını Oku »

Flaine Kayak Merkezi - İsviçre

Fransa, İtalya, İsviçre sınırında bir Fransız kenti Flaine.
Yalnızca kayak yapma amacıyla...Devamını Oku »

Killington Kayak merkezi - ABD

Killington’, ABD’nin doğu yakasında kış turizminin amiral gemisi ... Rezervasyon, kayak pistlerine...Devamını Oku »

Les arcs Kayak Merkezi - Fransa

1600, 1800, 2000 ve Les Arcs Sanki, “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” deyip biraraya gelmiş...Devamını Oku »

Les Deux Alpes Kayak Merkezi - Fransa

Les Deux Alpes, Fransa’nın en önemli kayak merkezlerindendir. Kayak yapabileceğiniz en yüksek nokta...Devamını Oku »

Mayrhofen Kayak Merkezi / Avusturya

Cenneten bir köşe cennet Mayrhofen, denizden yalnızca 630 metre yükseklikte.
Buna karşın,...Devamını Oku »

St. Moritz Kayak Merkezi / İsviçre

St. Moritz'i bilenler 3 değişik yolla varırlar masal dünyalarına. Sis nedeniyle kapalı değilse ya...Devamını Oku »

Wengen Kayak Merkezi / Zurich

Wengen herkes için ideal. Zürich, Bern, neredeyse bir adım ötede. Köyde araç trafiği yasak. Trenle...Devamını Oku »